Tarptautinis Algirdo Ločerio akordeonininkų konkursas

  • Paskelbė : Administratorius
  • Paskelbta: 2025-05-13
  • Kategorija: Konkursai

Vienas žinomiausių ir populiariausių XX a. vidurio Lietuvos akordeonininkų buvo Algirdas Ločeris. Tuo metu visų besimokančių groti akordeonu vaikų svajonė buvo groti taip, kaip groja A. Ločeris. Jis gimė Biržuose 1926 m gegužės 2 d. Akordeonu groti išmoko savarankiškai, grojo kūrinius parašytus fortepijonui, akordeonui natų gaudavo iš Vokietijos ir Australijos. Tai buvo lengvoji šokių muzika. Jis puikiai improvizavo, lengvai prisiderindavo prie partnerių, buvo labai artistiškas ir nuoširdumu bei nesuvaidinta inteligencija nesunkiai pavergdavo publiką. Buvo ištremtas į Sibirą. Po karo Pasaulinio jaunimo festivalio konkurse, kur varžėsi stipriausi Sovietų Sąjungos bajano ir akordeono atlikėjai, A. Ločeris laimėjo trečiąją vietą. Tai buvo didžiulė pergalė, bylojusi apie lietuvio akordeonininko meninį lygį. 1946–1980 m. dirbo Lietuvos filharmonijos akompaniatoriumi, koncertavo akordeonų duete  su broliu Vytautu, sūnumi Vidu. Jo iniciatyva 1963 m. suburtas Lietuvos Radijo ir televizijos komiteto instrumentinis trio – Algirdas Ločeris (akordeonas), Zigmas Žukas (kontrabosas), Jonas Mašanauskas (mušamieji) veikė iki 1983 m. „Pamatęs, kad Lietuvoje bręsta nauja profesionalių akordeonininkų karta, prioritetą teikianti muzikos klasikai, o ne pramoginei muzikai, A. Ločeris užsisklendė savyje; pamanė, kad jo puoselėta ir labai įtaigiai bei gyvybingai atliekama muzika jau nereikalinga, jis pasirinko atsiskyrėlio gyvenimą“. (Z. Kelmickaitė „Netekome akordeono muzikos riterio“).

Labai gražiai A. Ločerio atminimą įamžino Vlado Jakubėno meno mokykla, organizuodama tarptautinį akordeonistų konkursą. Jo meno vadovė – mokytoja ekspertė Ala Fetingienė. Konkursą savo aktyviu dalyvavimu palaiko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) prof. Eduardas Gabnys ir prof. Ričardas Sviackevičius.

Šiais metais konkursas vyko jau penktą kartą, jame dalyvavo virš 80 jaunųjų akordeonistų iš Lietuvos ir Lenkijos. Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokytojos Daiva Vasauskienė ir Marytė Markevičienė skatino konkursui ruoštis visus savo mokinius, grojant solo ar ansamblyje. Taigi konkurse dalyvavo 10 solistų ir trys ansambliai. Laimėtos I vietos: Girmantė Jablonskytė, Taidas Vižingis, Adrija Bieliūnaitė, Emilija Dubro, akordeonų kvartetas: Adrijus Balčiūnas, Neda Motiejūnaitė, Gabija Janauskytė, Emilija Dubro, II vietos: Gediminas Barščiauskas, Ąžuolas Pikelis, Laima Jonaitytė, akordeonų duetas: Taidas Vižingis ir Julius Pilipuitis (jie buvo apdovanoti ir A. Ločerio prizu – „Pegaso“ knygyno čekiu), III vietos: Jonas Vincas Katkus, Neda Motiejūnaitė, Gabija Janauskytė, akordeonų duetas: Jonas Vincas Katkus ir Marija Mangirdaitė. Už daugiausia dalyvių šiam konkursui paruošusiai mokytojai M. Markevičienei atiteko Biržų mero dovana. Abi gimnazijos mokytojos dalyvavo vertinimo komisijų darbe. Dalis konkurso perklausų ir apdovanojimų renginys vyko nuostabioje Biržų pilyje, laisvu laiku turėjome galimybę pasidžiaugti jos apylinkėmis, o po koncerto nepraleidome progos pasivaikščioti ilgiausiu pėsčiųjų  tiltu per Širvėnos ežerą. Šventė baigėsi šventiniu tortu restorane „Pilies skliautai“.

Aktyvi A. Ločerio koncertinė veikla, įrašai Lietuvos radijuje, ypač dažnai skambėję eteryje, neabejotinai išpopuliarino akordeoną. A. Ločeris visada išliks tikruoju akordeono muzikos riteriu, sektinu pavyzdžiu – šias mintis išsakė konkurso apdovanojimo metu LMTA prof. E. Gabnys ir R. Sviackevičius. Jie padėkojo Biržų Vlado Jakubėno meno mokyklos kolektyvui už gražią iniciatyvą, išreiškė viltį, kad Biržuose atsiras ir paminklas A. Ločeriui, kaip yra Estijoje R. Valgrei, ir palinkėjo sėkmės visiems jauniesiems akordeonistams, žingsniuojant jau pramintais akordeono muzikos takais.

Ačiū organizatoriams už gražią akordeono šventę ir parodytą dėmesį kiekvienam dalyviui.

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas